6°C 
اوقات شرعی
 
     
   •  
    منبع خبر : روابط عمومی سازمان فردوس ها
    تعداد بازدید: 45
    کد: 158840
    تاریخ انتشار:
    ۱۳۹۷/۰۶/۲۶
    یادداشت:

    جلوه های نماز در آیینه عاشورا
    حجت الاسلام والمسلمین دکتر مهدوی دامغانی

    نماز افضل عبادت ها است اما اگر از افراد پرسیده شود دلیل نماز خواندن چیست بعضا جواب کاملی ندارند و می توان گفت چه بسا برخی از روی عادت می خوانند یا با پاسخی کلیشه ای علت آن را شکر خداوند بیان می کنند درحالیکه به قول سعدی شیرازی " از دست و زبان که برآید/کزعهده شکرش بدر آید" . درواقع شکر زمانی بوجود می آید که فرد معرفت و شناخت حداقل نعمت ها را داشته باشد تا بتواند تشکر کند. درحالیکه طبق نص صریح قرآن ما از شمارش نعمت ها عاجز هستیم.
    یادداشت مدیرعامل

     

     

    آیا تابحال تامل کردیم هدف از خواندن نماز چیست که حضرت سیدالشهدا(ع) در ظهر عاشورا و میانه جنگ به اقامه نماز می پردازند؟

    شاید این سوال مطرح باشد که آیا نماز اباعبدالله الحسین(ع) در ظهر عاشورا ضرورتی داشت؟ ا گاهی عقل از رسید به مفهوم این کار حضرت، مبهوت می ماند و چرا اینکه بعضی افراد نمازشان را به بهانه کاری به موقع دیگری موکول می کنند و این با عمل سیدالشهدا(ع) در منافات است.

    اساسا در قرآن مجید خواندن نماز با دو هدف سلبی و ایجابی مطرح می شود. در برخی از آیات اشاره به نکات سلبی دارد و در برخی آیات ایجابی مطرح می شود.

    مثلا در آیه 45 سوره عنکبوت خداوند متعال می فرماید همانا نماز است که افراد را از هر کار زشت و منکر باز می‌دارد وهمچنین در آیه 19تا 23 سوره معارج که انسان را به "هلوع" (به معنای بخیل بر مال) تشبیه می کند به واسطه نماز کنترل حالات ناپسند می شود زیرا انسان طبق این آیات بی‌تاب و حریص آفریده شده است. هرگاه بدی به او رسد، نالان است و هرگاه خیری به او رسد، بخیل است مگر آنان که اهل نمازند و بر نمازشان مداومت دارند.

    همچنین حضرت فاطمه الزهرا(س) نیز در خطبه فدکیه می فرمایند نماز می خوانیم تا از کبر پاک شویم و کبر مادر همه رذایل اخلاقی است. خواندن نماز باعث می شود کبر انسان تعدیل و رذایل اخلاقی او اصلاح شود

    در بحث ایجابی اثرات نماز به ذکر خدا توجه می شود که این ذکر منتهی به آرامش و طمانینه قلبی است و بصورت متعدد در قرآن به اثرات ذکر اشاره شده است. خدای متعال در آیه 14 سوره "طاها" می فرماید " نماز را بخاطر ذکر خدا بپا دارید"، در آیه 45سوره عنکبوت می فرماید " ذکر خدا از همه امور بالاتر است" و در آیه 28 سوره رعد می فرماید " آگاه باشید که ذکر خدا آرامش دهنده دلها است" که به واسطه نماز خواندن انسان به آرامش قلبی که ثمره یاد خداوند متعال است می رسد.

    درواقع این طمانینه قلبی همان بحثی است که در انتهای سوره فجر اشاره می شود به "یا ایتها النفس المطمئنه" و چون امام حسین(ع) به این درجه رسیده است که "نفس مطمئنه" باشد فرد می تواند با همین هدفگذاری برای نماز در مسیر سیدالشهدا(ع) قرار بگیرد.

     

    تعداد بازدید: 45
    ارزیابی
    امتیاز کسب شده در ارزیابی:
    ارزیابی این مورد:
    0 1
    آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر